четвъртък, 31 март 2011 г.

Студентите би трябвало да съдят СУ

проф. Илчев, ректор на СУ, снимка Dnes.bg

Софийският университет ще затвори врати на 4 април, понеделник за неопределено време. Решението е на академичният съвет на СУ и е взето снощи, стана ясно днес. Причината е отнемането на Ботаническата градина в Балчик от университета.
По този повод ректорът на СУ проф. Иван Илчев призова студентите към протестни действия. Същите тези студенти, които плащат семестриални такси на същият този университет, за да получат образование и диплома.
Учащите би трябвало да съдят Софийски университет затова, че не изпълнява задълженията си спрямо тях, вместо да подкрепят ръководството му.
Защото спорът за Ботаническата градина може да се реши единствено в съда, както е във всяка нормална държава. Ако СУ имат законното право над нея, би трябвало да я получат, не е ли така? Но какво казва самият проф. Илчев?
"Всички тези дела до момента бяха в полза на Софийския университет, но изведнъж последното решение твърди обратното. Всъщност решението е правилно, то казва, че Държавата има правото да се разпорежда с публичната държавна собственост, така че ние не спорим за това, че е юридически неиздържано. Въпросът е обаче, че е политически обусловено."

Т.е. проф. Илчев оспорва едно законосъобразно решение и заплашва да лиши от образование колко хиляди студенти?

сряда, 30 март 2011 г.

Бразилия ще спасява Португалия


Дилма към Силва: "Влачете!", снимка FT

Икономиката понякога ни изправя пред интересни парадокси. Днес например стана ясно, че затъналата в дългове Португалия ще бъде подпомогната от бившата й колония и спадаща в клуба на "развиващите се" държави Бразилия. По време на официалната си визита в Лисабон, президентът на Бразилия Дилма Русеф обяви, че активно се проучват различни варианти за това. Сред тях са изкупуването на португалски дълг и предсрочно изкупуване на бразилски държавни облигации, държани от Португалия.

 ПС: Интересно, дали ще се намери някоя бг "медия", която да сложи заглавие "България спасява Португалия чрез Дилма"?

четвъртък, 24 март 2011 г.

Shangri-la за старините ви

Най-добрата пенсионна система в света, № 1 и в класацията на австралийският институт за финансови изследвания Mercer, е холандската. Тя съчетава в себе си един от най-високите коефициенти на заместване на дохода (размер на пенсията като процент от последната получавана работна заплата) със стабилни публични финанси и хармонични отношения между заинтересованите страни в осигурителния модел – държава, работодател, работник. В числа, това звучи по следния начин:
            Холандците получават около 70% от дохода си, когато напуснат пазара на труда, като пенсията им може да достигне и до 100% от последната заплата. Публичните разходи за пенсии са под 5% от БВП през 2007-2008, по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Прогнозите са те да нарастнат до 9% към 2060 г., което е най-ниският дял на разходи за пенсии в страните от ЕС-27 (по данни на ЕК). Социалните партньори нямат принципни противоречия за модела, начинът и размерът на финансиране на системата (Anderson 2007: 723). Цената на този почти идеален модел е висока и се основава на доста сурови правила за пенсиониране.